UK Dairy Day Holstein Show results
This week the National Show in the UK was held, the UK Dairy Event! See further for all the results of the show.
Grand Champions Black & White
Grand Champion: Berryholme Infloence Linda 3 (Infloence) H Wright & Son, Cumbria
Reserve Grand : Richaven Goldwyn Squaw 6 (Goldwyn) R Bown, Worcestershire
Hon. Mention : Showgirl SC Sara (Stanleycup), Emma Jones, Gwent
Richaven Goldwyn Squaw 6 at UK Dairy Expo
Senior Champion:
Champion: Berryholme Infloence Linda 3 (Infloence) H Wright & Son, Cumbria
Reserve Champion: Richaven Goldwyn Squaw 6 (Goldwyn) R Bown, Worcestershire
Hon. Mention: Sterndale Atwood Noel (Atwood), W J Nadin & Co, Derbyshire
Sterndale Atwood Noel at UK Dairy Expo
Intermediate Champion:
Champion: Showgirl SC Sara (Stanleycup), Emma Jones, Gwent
Reserve Champion: Warnelview Winners Silverwings (Winners), W Stead & S Sutton,, Cumbria
Hon Mention: Richaven Shadow Tandy (Shadow), R Bown, Worcester
RED & WHITE Champion:
Champion :Knowlesmere Adventure Dream (Adventure) A & J Whittaker, Shropshire
Reserve Champion: RichavenWisconsin Papoose (Wisconsin) R Bown, Worcestershire
Hon. Mention: Panda Lexander Fools Gold Red (Alexander), Panda Holsteins, Devon
Panda Lexander Foold Gold Red
Junior 2-Yr. Old (5)
1. (BU) (BO) Richaven Shadow Tandy (Shadow), R Bown, Worcester
2. Ingleden Windbrook Galilee (Windbrook), Messrs Williamson, Cumbria
3. Knowlesmere GJ Promis (Jordan), A & J Whittaker, Shropshire
4. Wyndford Atwood Torch 93 (Atwood), W Maddocks Ltd, Shropshire
5. Tregibby A Team Avis (ATeam), A H Wilson, Cardigan
Intermediate 2-Yr. Old (19)
1. (BU) (BO) Knowlesmere Goldwyn Abrakaboom (Goldwyn) A J Whittaker, Shropshire
2. Sterndale GoldChip Ashlyn (Goldchip) W J Nadin & Co, Derbyshire
3. Woodcatt Goldsun Mahala (Goldsun) D R & H M Horsley, Cumbria
4. Carhall Brady Elizabeth 4 (Brady), Newdawn, Liscabank & Riverdane Holsteins, Lancashire
5. Ashlea Atwood Lavender (Atwood), M J & L J Robertson & Dtr
Senior 2-Yr. Old (13)
1. (BU) (BO) Showgirl SC Sara (Stanleycup), Emma Jones, Gwent
2. Joylan Sail K August (Sailing), Joylan Farms, Lancashire
3. Nobold Windbrook Joan (Windbrook), E M & E & I R Morgan, Carmarthenshire
4. Goldenpromise Million Tina (Million), T H COpe & Son
5. ICOW Arian (Monitor), ICow & T H Cope & Son
Junior 3-Yr. Old (5)
1. (BU) Warnelview Winners Silverwings (Winners), W Stead & S Sutton,, Cumbria
2. (BO) Richaven Sid Squaw 3 (Sid), R Bown, Worcestershire
3. Davlea Ashlar Easter 2 (Ashlar), B L Davies & Son, Somerset
4. Sahara Windy Tessie, (Windbrook), Sahara Holsteins, Gwent
5. Whinhill Detroit Angela (Detroit), ICow & Whinhill, NOrth Yorkshire
Senior 3-Yr. Old (16)
1. (BU) (BO) Richaven Goldwyn Squaw 6 (Goldwyn) R Bown, Worcestershire
2. Sterndale Atwood Noel (Atwood), W J Nadin & Co, Derbyshire
3. Wormanby Atwood Linda (Atwood) H M & D Hodgson, Cumbria
4. Mikali Seaver D Erle (Seaver), H Wright & Son, Cumbria
5. Logan Sid Edie (Sid), B G Yates, Dumfries
4-Yr. Olds (13)
1. Abbeyhouse Gold B Ruby 2 (Goldwyn), ICow & Riverdane Holsteins, North Yorkshire
2. (BU) Sahara Sanchez Ambrosia 3 (Sanchez), Riverdane Holsteins, Cheshire
3. (BO) Milliedale Dusk Rhapsody (Dusk), Millie Wardle, Derbyshire
4. Errolston Black Flower (Talent), B & V Davidson, Dumfries
5. Davlea Goldwyn Pledge 2 (Goldwyn) B L Davies & Son, Somerset
5-Year Old (5)
1. (BU) (BO)Blythbridge Blackjack Jackie (Blackjack), Blyth Farms, Peebleshire
2. Holmland Goldwyn Adeen (Goldwyn) R Bown, Worcestershire
3. Clwch Matson Destiny (Matson), W J & H Williams, Anglesey
4. Joylan Sanchez Rox (Sanchez) Joylan Farms, Lancashire
5. Hinton Goldwyn Elsie (Goldwyn) R D Horton & Son, Wiltshire
Mature Cows (6)
1. (BU) (BO) Berryholme Infloence Linda 3 (Infloence) H Wright & Son, Cumbria
2. Richaven Goldwyn Adrienne (Goldwyn), R Bown, Worcester
3. Willsbro Goldwyn Kitty 5 (Goldwyn), A H Wilson, Cardigan
4. Castelhyfryd Spirte Rosina (Spirte), S & S Davies, Carmarthenshire
5. Richaven Jasper Roxie (Jasper) R Bown, Worcestershire